کوه دنا در کهگیلویه و بویر احمد

دسته : دنا, کهگیلویه و بویراحمد, گردشگری
۰۸ خرداد ۱۳۹۴

کوه دنا با ارتفاع چهار هزار و  چهارصد متر در استان چهارفصل کهگیلویه و بویراحمد منطقه ای کوهستانی و سرشار از زیبایی های طبیعی را در قسمت شمالی این استان به وجود آورده است. در دامنه های جنوبی قلل برفگیر و مرتفع دنا، شهری سی سخت قرار گرفته که پایگاه مناسبی برای کوهپیمایی، کوهنوردی و رفتن به سوی کوه دنا است.

kuhedena

قلل پربرف دنا سرچشمه جویبارها و چشمه های پرآبی است که دامنه های پایین دست آن را به خوبی سیراب می کند. چشمه های همیشگی و پرآب دامنه های کوه دنا که گاهی آبگیرهای زیبایی را در بستر کوهستان به وجود آورده، طبیعتی با دیدنی های بسیار در منطقه سی سخت را جلوه گر کرده است به طوری که شهر سی سخت با باغ های گسترده و پررونق خود که همچون زمردی بر دامنه کوه دنا می درخشد، با تابستان های معتدل و کوهستانی گردشگران داخلی و خارجی را به سوی خود فرا می خواند. نام سی سخت با افسانه های قدیمی که گذشته این منطقه را به روزگار کیانیان پیوند می دهد، درآمیخته است. آمیختگی طبیعت اسرارآمیز منطقه سی سخت با افسانه های کهن، این منطقه را بیش از پیش برای گردشگران، مسافران و میهمانان داخلی و خارجی جذاب کرده است.

دِنا بلندترین قله رشته‌کوه‌های زاگرس در باختر ایران و در باختر مرکز فلات ایران است. بلندای این قله ۴۴۴۸ متر است و در ۳۵ کیلومتری شمال غربی شهر یاسوج در شهر سیسخت جای گرفته‌است. شهرستانی که این قله در آن قرار دارد نیز شهرستان دنا نام دارد.بارش سالانه در این قله از ۶۰۰ تا ۱۲۰۰ میلی‌متر است و رودهای چندی نیز از آن سرچشمه می‌گیرند. ریگان، ماربر، میریان، کوه گل، سریس، تیزاب و دزکرد رودخانه هایی است که از این قله سرچشمه می گیرند.

نویسنده : ه.رستمی