روستای بیدک علیا در سرفاریاب

دسته : کهگیلویه و بویراحمد, گردشگری
۰۶ خرداد ۱۳۹۴

روستای بیدک علیا درپنج کیلومتری شهر سرفاریاب و ۲۰ کیلومتری شهرستان چرام در میان تنگه ای با قله های برافراشته قرار گرفته است. این روستای دارای طبیعتی شگفت انگیز است. در ساخت خانه های روستای بیدک علیا از بتون و آجر و مصالح امروزی استفاده نشده است بلکه چوب درختان بلوط به همراه گل و سنگ منظره ای از خانه های باصفای روستایی را در ذهن مجسم می کند.

rustayebidakalya

در این روستای سرسبز و خوش منظره سقف خانه های پایین دست حیاط خانه های بالادست قرار گرفته به گونه ای که در اولین نگاه یاد روستای ماسوله شاهکار تاریخی شمال ایران در خاطرت زنده می شود. سیستم سنتی گرمایش خانه های بیدک علیا استفاده از بخاری چوبی، سوزاندن فضولات خشک شده ی حیوانات و کرسی است که روز ها و شب های زمستان مردم این دیار را در برابر سرمای سوزان گرم نگه می دارد. شغل مردم این روستا کشاورزی و دامپروری است و از نعمت های خدادادی کوهستان نظیر میوه درخت بلوط و انجیر کوهی نیز استفاده می کنند.

دشت های حاصلخیز، رودخانه سادات، کوه دمه و نیر، جوی خانه، تنگه حیات، بقاع متبرکه امامزاده علی(ع)،امامزاده حمزه(ع)، امام زاده امیر صفدر و امام زاده سید جلال الدین(ع) از مهمترین مناطق گردشگری بخش سرفاریاب است.

نویسنده : ه.رستمی