منطقه طسوج در چرام

دسته : چرام, کهگیلویه و بویراحمد, گردشگری
۰۶ خرداد ۱۳۹۴

منطقه گردشگری طسوج در هفتاد کیلومتری شهر دهدشت و در شهرستان چرام قرار گرفته است. منطقه  طسوج طبیعت کوهستانی و زیبایی دارد و  همچنین دارای منابع آب فراوان، چشم انداز زیبا، طبیعتی بکر و بسیار منحصر به فرد است.

tasuj

مردم کهگیلویه، یاسوج را ”یاسیچ“ و طسوج را ”طسیگ“یا ”تسیگ“ می‌گویند. ”ایج“ و ایگ“ به معنی جا، مکان، شهر و محل سکونت است. پس طسوج یا تسیگ به معنای محل استقرار ”تش“ها است. ”تش“ واحدهای خاندانی طوایف بویراحمدی هستند. منطقه طسوج در بهار و تابستان دارای آب و هوای مطبوعی است. این منطقه زیبا دارای باغات سیب‌، گردو و درختان کهنسالی است که زندگی کوچ نشینی ایلات وعشایر در این طبیعت‌، زیبایی آن را چندین برابر کرده است.
وجود باغ‌های زیبا ودرختان قد برافراشته بلوط همراه با آب گوارای آبشار که در کنار سایه سار دلنشین چنار و سکوهای نشیمن می‌گذرد، حال و هوای هر بیننده‌ای را دگرگون می‌کند و دل هر بیننده‌ای را به خود معطوف می‌دارد.
از جمله نقاط دیدنی این منطقه می‌توان به چشمه سرکوته طسوج،  آبشار طسوج و امامزاده گلبهار اشاره نمود.
همچنین این منطقه به واسطه تاریخی از ارزش قابل ملاحظه ای نیز برخوردار می‌باشد آنچنانکه آثار تاریخی ساختمان زندان در مجاورت چشمه کورته و همچنین سنگ نوشته متعلق به دوره ناصرالدین شاه قاجار در جوار آبشار طسوج بسیار مورد توجه می‌باشد.اما به دلیل دور افتادگی و فقدان راه و همچنین فقدان اطلاع رسانی کمتر مورد بازدید قرار گرفته اند.
آبشار و چشمه طسوج به همراه منطقه زیبای شراب گرو که در فاصله ده کیلومتری آن قرار دارد، می‌توانند مکانی برای ورد گردشگران به این منطقه باشد.

نویسنده : ه.رستمی