طبیعت زیبای دامنه های کوه خامی در باشت

دسته : باشت, کهگیلویه و بویراحمد, گردشگری
۰۲ خرداد ۱۳۹۴

کوه خامی با نام اصلی و زبان لُری « خؤمی » است و شامل مجموعه قللی در زاگرس جنوبی ایران بین گچساران و باشت در استان کهگیلویه و بویراحمد است.  ارتفاع این قلل بین ۳۰۰۰ تا ۳۳۰۰ متر است. این  کوهها پوشیده از درخت  بلوط  به شکل  جنگلهای  تنک بوده و دارای  طبیعتی بسیار جذاب می‌باشد.  رودخانه ناز مکان از کوه خامی سرچشمه می‌گیرد و و پس از طی مسافت ۱۵۰ کیلومتر به نام  رودخانه خیرآباد خوانده می‌شود.

khami

در بخش کوهپایه ای خامی روستاهای زیادی از توابع شهرستان باشت مثل سرآب بیز، آبدهگاه، روستای امامزاده شازینعلی، کزنگان، تلچگاه، لار، کوهسرک، شابهرام شادگان، فتح ونیمدور و… را می توان نام برد که ساکنین این روستاها از سالیان دور  تاکنون مشغول کشاورزی و دامداری در اطراف کوهستان بوده اند

در حقیقت کوه خامی در بین شهرستان های گچساران و باشت واقع شده و این دو شهرستان در دو طرف جنوب و شمال خامی قرار دارند. در کنار زیبایی های کوه خامی می توان به انواع پرندگان حلال گوشتاز جمله کبک، تیهو و انواع کبوتر کوهی مانند گاهک،کریش و برچی اشاره کرد. حیوانات درنده ای همچون پلنگ، خرس،گراز، گرگ، کفتار و همچنین جانورانی مثل روباه و جوجه تیغی و بز کوهی ساکنین همیشگی کوه خامی بوده اند.

گونه های گیاهی در کوه خامی بسیار متفاوت و نادر است و این کوه پوشیده از انواع گیاهان برای مصارف گوناگون است.

 گیاهانی با خواص دارویی مثل پونه کوهی ،آویشن،ریواس،جاشیر،اوهندول،چویل وهمچنین گیاهانی مانند گل شیپوری (کارده ) و بن سرخ(لیزک) و مخصوص دام می تواند به کندل کوهی (بیلهرحیوانی) و گیلک اشاره کرد.

کوه خامی دارای ایستگاه ها و استراحتگاه هایی برای کوهنوردان و اهالی منطقه است که از مهم ترین آن ها می توان به (گو ونا، اونو و بازگه) اشاره کرد. (بازگه) ازیباترین قسمت کوه خامی به شمار می رود و آخرین نقطه ییلاقی برای ساکنین و اهالی منطقه لحاظ می شود و به منطقه ایل نشین و عشایر نشین معروف است که برخی از اهالی محلی در فصول گرم سال به آنجا کوچ می کنند.

چشمه موری کش، او کمپ، پیورو، چشمه اونو و کل کوزر از مهم ترین چشمه ساران کوه خامی اشاره کرد که چشمه موری کش دارای بیشترین آب در تمام فصول سال  می باشد.

نویسنده : ه.رستمی